Příměstské bydlení
Jak satelitní bydlení pomáhá obcím
Povíme vám jeden příběh. V malé obci nedaleko Prahy se krátce po revoluci pustili místní lidé do podnikání. Byla hospoda, byly potraviny, bylo smíšené zboží. Vše bohužel fungovalo velice krátce. Možná tak do roku 1995. Pět set obyvatel obce prostě neuživilo ani základní služby. Muselo se jezdit nakupovat do vzdáleného Makra nebo Hypernovy. Sváteční oběd znamenal návštěvu sousední vesnice, kde byla alespoň pizzerie a nevalná kavárna. Když už všem připadalo, že to tak bude věčně, učinila obec několik správných rozhodnutí. Obnovila infrastrukturu sítí a komunikací, vytvořila lokalitu pro rodinné domy a zároveň se proměnil brownfield starého pivovaru na byty. Počet obyvatel se zvýšil na sedm set. Najednou se znovu objevila slušná restaurace i obchod s potravinami. Místní si toho váží. Navíc se zdá, že se firmy udrží. Bylo tedy špatné rozšířit část obce o novou čtvrť? Nikoliv, ale stále zůstává na zodpovědnosti investorů a jejich projektantů, jak bude takový satelit vypadat. Věříme, že kvalitní satelity obcím prospívají. Víme, že je lze navrhnout za pomoci vhodných regulací dokonce jako prémiové bydlení, které již nemá co do činění s živelnou výstavbou 90.let.
STŘELICE U BRNA jsou redesignem staršího projektu. Dva bytové domy o třech nadzemních podlažích a obytném podkroví obsahují 59 bytů různých typů v kategorií od 1+kk po 3kk včetně několika Loftů. Byty vyšších kategorií lze snadno vytvořit spojením menších bytů. Zadání bylo systémový redesign projektu pro územní rozhodnutí, který nevyhovoval složením ani podobou bytů. Architektonickým řešení neodpovídalo současným požadavkům na urbanismus příměstského typu. Využili jsme efektivněji hrubou podlažní plochu domů s pestřejším portfoliem bytů. Architektura domu je členěna záměrně směrem k drobnějšímu měřítku, protože na lokalitu navazuje zástavba rodinných domů.
ASTRUM ZEMĚCHY projekt má také zajímavou historii. Je to jeden z těch případů, které původní developer nezvládnul v roce 2005 uchopit a z lokality se stalo polodokončené torzo. Důvody proč se tak stalo jsou dva. Za prvé množství domů v jedné etapě a přecenění kupní síly v regionu. Lokalitu v tomto stavu převzal nový investor a ten je již chytřejší. Tyto chyby neopakuje a využil naše služby k úpravě zastavovacího plánu a dokončení a úpravě rozestavěných domů. V rámci této spolupráce vznikl například i super levný řadovými domy Monty.
LORETA HOMES je developerský projekt 64 rodinných domů v blízkosti Prahy. Navrhli jsme zastavovací plán i jednotlivé typové domy včetně vzorových interiérů. Obytný soubor je součástí jednoho z nejlepších golfových hřišť u nás. Slavnostní otevření proběhlo na jaře 2013. Přečtěte si, jak vypadají moderní bungalovy dneška a sledujte fotky z výstavby městečka. Dům insprovaný anglickým cottage stylem Benjamin, Tosca přinášející atmosféru vinic italského venkova, moderní malý bungalov určený pro mladé Miami, nebo vyladěný velký bungalov pro náročné Sydney. Prohlédněte si krátké videovizitky stylových domů na našem youtube kanálu. Dvoupatrové Benjamin a Tosca. Bungalovy Sydney a Miami. Velikou radost nám udělalo vítězství projektu Loreta Homes v soutěži Realitní Projekt Roku 2014. Získali jsme prvenství ve Středočeském kraji v kategorii cena odborné poroty a cena architektů.
KONTAKTUJTE NÁS na telefonu +420 733 546 097 nebo office(zavináč)architects(tečka)cz DM facebook I DM Instagram I ONLINE formulář I You Tube