Stylový dům
Romantické bydlení pro milovníky stylu
Ke stylovému domu patří kamenná nároží, dřevěné okenice, nádherná dlažba na nádvoří. Je možné vysněný starý dům najít anebo si stylový dům prostě postavit.
A jaké jsou vlastně rozdíly mezi rustikálním a moderní domem?Hlavní rozdíl je v měřítku, přístupu ke konstrukci, jednotlivým předmětům a v míře přiznání a zpracování detailu. Stylový dům, nábytek nebo užitný předmět je anebo vypadá drobnější než jeho moderní protějšek. Je to dáno skromnějšími nároky našich předků na prostor i množství předmětů. Vliv mají i moderní technologie. Lidé měli drobnější konstituci a také větší úctou k předmětům samotným, což vedlo k přežívání klasického tvarosloví. Každá plocha nebo prvek je důkladně propracován až do úrovně ornamentu nebo alespoň struktury. Klasický nábytek je většinou solitérní a tedy určený k pohledu minimálně ze tří stran. Jasně vidíte, co je neseno čím a spoje vychází z logiky průběhu sil, tlaků a tahů. Deska stolu je podepřena lubem a ten je nesen nohou. Stejně je řešena i fasáda domu se sloupy, římsami a kladími nebo balustrádové zábradlí.Nábytek je jasně oddělený od architektury a umožňuje variabilitu a hravost. Kvalita celku vychází z kvality jednotlivostí, ze kterých se skládá a které jsou jasně čitelné.
Nevyznáte se rustikálních stylech? Zahrajte si náš kvíz a zjistěte, který je pro vás ten pravý.
Rekonstrukce nebo novostavba?
Příprava rekonstrukce i samotný proces je zdlouhavý, nákladný, se spoustou nepředvídatelných komplikací. Hodí se tedy k opravdu kvalitním stavbám. Autentičnost, opravdovost a duch místa je však sladkou odměnou. Stylový dům se dá navrhnout jako novostavba při zachování tradičního výrazu a přitom s použitím nejmodernějších technologií. Na trhu je spousta firem schopných realizovat tradiční kamenné nebo dřevěné konstrukce. Nutná je znalost stylové architektury, proporcí a detailu. Práce s nimi může být volnější. Není nutné budovat kopie nebo skanzeny.
Rekostrukce. Dům jako „konvička“ nebo „slepenec“.
U starého domu je v první řadě potřeba určit kvalitu architektury a rozhodnout se, zda přizpůsobíme dům našim potřebám nebo se podřídíme domu, protože za to stojí. Je potřeba mít na paměti, že je zbytečné oprašovat nefunkční zbytečnosti a neměli bychom ani brutálně zničit původní silnou ideu. Secesní řadová vilka s jasnou a pevnou kompozicí hmot i fasád, krásným schodištěm nebo arkýřem má vše pevně dané. Doporučujeme k ní přistupovat jako ke konvičce, které nemůžu přidat ještě jedno ouško nebo do ní vyvrtat další otvor. Musím jí přijmout takovou jaká je a jenom ji opravit.
Polorozpadlý statek z 20. let z provlhlého zdiva a popadanými stropy si jistě zaslouží zachovat určité charakteristické fragmenty. Většinou ale nešlo o předem plánovanou stavbu. Původní jádro bývá rozšiřováno přístavbami, dostavbami a nástavbami. Radikálnější zásah může nejenom zcela splnit nové nároky na životní standard, ale může konečně přinést i pevný architektonický názor a estetickou hodnotu.
Novostavba - Kopie nebo inspirace.
Chcete dům s kamennými štíty a strmými střechami nebo opravdový anglický Cottage House? Doporučujeme první přístup. I ten druhý je možný, ale je potřeba pečlivě vybírat místo s ohledem na charakter okolní zástavby. Stavba může v kontextu vypadat komicky. Při požadavku na použití původních technologií a konstrukcí se musí také počítat s vysokými náklady.
Stylová čistota nebo míchání stylů v interiéru?
Oba přístupy jsou správné a oba vyžadují široké znalosti. Do domu typu „konvička“ patří ten první. Nábytek i doplňky by se měly hledat ve kvalitním antiku, nové prvky musejí být přesnou kopií původního kusu. Do venkovského domu můžeme navrhnout bílošedé patinované interiéry ve stylu obchůdku Ma Maison, Anglické sezóna. Tento romantický přístup vede k půvabnému interiéru, nic se ale nesmí přehánět. Patří spíše do stylové novostavby a přestavby nebo mezonetového bytu v podkroví. Česká chalupa vypadala jinak.
Celý článek by mohl být věnován srovnání vyloženě lidové tvorby s křehkým přelomem století poeticky ztvárněném ve filmu Postřižiny. Pak přišla 20.léta se vzdálenou ozvěnou funkcionalismu, dále následují robustní 40. léta. A to vůbec není zmíňka o regionálních vlivech. Přirozenou cestou z této šlamastiky je právě vkusná kombinace stylů s originálním rukopisem tvůrce. Dají se kombinovat autentické prvky s moderními, romantické s industriálními. Společným jmenovatelem při výběru jednotlivých prvků je vysoká kvalita designu, která nemusí vždy souviset s cenou.
Pak je tu ještě avantgardní minimalistický a téměř umělecký přístup, kdy na pozadí historické stavby vyzní špičkový moderní nebo umělecký kus nábytku. Mistrem takového přístupu je původně majitel aukční síně Axel Vervoordt a je rozhodně mistrem stylového interiéru.
KONTAKTUJTE NÁS na telefonu +420 733 546 097 nebo office(zavináč)architects(tečka)cz DM facebook I DM Instagram I ONLINE formulář I You Tube